ATO Başkanı Baran: Stratejik alanlarda yerli üretim artırılmalı

ATO Başkanı Gürsel Baran, \"Türkiye\'nin, dünyadaki dijital dönüşümü yakalaması, katma değeri yüksek üretim gerçekleştirmesi ve 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için bilişim ürün ve hizmetlerini yerlileştirmesi gerekiyor.\" dedi.

Devamı » 04 Şubat 2019

2019 yılında vergiler yüzde 23,73 oranında artacak

2018 yılı için yüzde 23,73 (yirmi üç virgül yetmiş üç) olarak tespit edildi. 2019 yılında vergiler bu oranda artırılarak uygulanacak.

Devamı » 03 Aralık 2018

Türk lirası petrol baskısı altında

Enflasyon kasım ayında beklentilerden iyi geldi ancak dolar/TL yukarı yönde hareket ediyor. Uzmanlar, petrol fiyatlarında yaşanan sert yükselişin Türk lirasının negatif ayrışmasına neden olduğunu belirtirken, erken faiz indirimi endişelerine de dikkati çekiyorlar.

Devamı » 03 Aralık 2018

SGK kreş ve gündüz bakımevi yardımını prime tabi tutmadı

Kreş ve gündüz bakımevi hizmeti alan çalışanların her bir çocuğu için işveren tarafından kreş ve gündüz bakımevi hizmetini veren gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince yapılan ödemeleri SGK belli şartlar dahilinde prime tabi tutmadı

Devamı » 30 Ekim 2018

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulaması ertelendi

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasının tüm Türkiye’de uygulanmasına geçiş tarihi 01.07.2019 tarihine ertelendi. Pilot bölgelerdeki uygulamarda herhangi bir değişiklik yok.

Devamı » 29 Ekim 2018

Mirasçıların vergisel yükümlülükleri rehberi

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından, ölüm halinde mirasçıların yapması gereken işlemlere yönelik hazırlanan \"Mirasçıların Vergisel Yükümlülükleri Rehberi\" güncellenerek kullanıma sunulmuştur.

Devamı » 25 Ekim 2018

Sözleşme bedellerinin döviz cinsi üzerinden belirlenmesi

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ’de değişiklik yapılarak sözleşme bedellerinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamamasına ilişkin düzenlemeler yapıldı.

Devamı » 09 Ekim 2018