Serbest meslek erbabına KDV %8 olsun

Admin 14 Aralık 2016 Meslek Mensubu Mevzuatı 1084 -A+
CHP Antalya milletvekili Niyazi Nefi Kara Meclise serbest meslek erbabının KDV oranın %8`\'e düşürülmesi için kanun teklifi sundu. Teklif yasalaşırsa serbest meslek erbabının KDV yükü azalacak.
Serbest meslek erbabına KDV %8 olsun
doktor, mimar, mühendis, mali müşavir, avukat, danışman, sanatçı, menajer gibi serbest meslek mensuplarına yüzde 18 olan Katma Değer Vergisi’nin yüzde 8’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.
Doktor kökenli CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, doktor, mimar, mühendis, mali müşavir, avukat gibi serbest meslek mensuplarına yüzde 18 olan Katma Değer Vergisi’nin (KDV) yüzde 8’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi. Serbest meslek faaliyetlerini yürüten kişilerin ülkenin ticari hayatında önemli bir yer tuttuğunu belirten Milletvekili Niyazi Nefi Kara, gerek ticari faaliyette bulunanlar gerekse de ticaretle ilgilenmeyen vatandaşların çok ağır vergi yükleri ile karşı karşıya olduğunu hatırlattı.
 
VERGİ YÜKÜ HAFİFLESİN 
 
Son dönemlerde ekonomideki kötüye gidişin farklı sektörlerde daralmalara neden olduğunun altının çizen CHP’li Kara, kanun teklifinin gerekçesini, “Ekonomik durağanlığın yanında Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kaybı ticari faaliyette bulunan kişi ve kurumları kötü etkiledi. Bu nedenle serbest meslek icra edenlerin ödedikleri vergilerde bir iyileştirme yapılması gerektiğini düşünmekteyiz” diyerek açıkladı. Teklif ile 193 sayılı kanunun 65’inci maddesine göre sermayeden çok şahsi mesaiye, bilimsel veya mesleki bilgiye ve uzmanlığa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin, işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapılan serbest meslek faaliyetlerinde KDV oranının yüzde 8’e düşmesi amaçlanıyor.
 
YÜZDE 18’DEN 8’E DÜŞECEK
 
Kara’nın TBMM Başkanlığı’na değişiklik teklifi sunduğu söz konusu kanun, “Kendi nam ve hesabına, mutat meslek halinde ifa eden, avukat, doktor, diş hekimi, veteriner hekim, mimar, mühendis, müşavir, serbest muhasebeci, mali müşavir, yeminli mali müşavir, danışman, ressam, yazar, bestekar, kimyager, noter, serbest öğretmen, artist, menajer, senarist, yönetmen, ebe, sünnetçi, arzuhalci, rehber ve sağlık memuru gibi kişileri” serbest meslek erbabı olarak nitelendiriliyor. Kanun teklifi Meclis’ten geçerse bu mesleklerde yüzde 18 olan Katma Değer Vergisi oranı, yüzde 8’e düşürülmüş olacak.
Kaynak: AA