Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
rajibraj

Engelli BAĞ-KUR'luların Erken Emekliliği

  • 272 03 Kasım 2023, 11:08

1479 Sayılı Esnaf ve Sanatlarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununda bu Kanuna tabi olarak çalışan engellilere erken emeklilik hakkı tanınmamıştı. Ancak, 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunda Bağ-Kur (4/b)’lu olan engellilere  de erken emeklilik hakkı tanınmıştır. Böylece 5510 Sayılı Kanuna göre engel oranı %40 ve üzerindeki engelliler hem çalışarak hem de isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek erken emeklilik hakkına kavuşmuş oldu.

Diğer bir ifadeyle, ister doğuştan engelli olup BAĞ-KUR’lu çalışmaya başlasın, ister Kanun kapsamına alındıktan sonra engelli olsun; %40 ve üzeri çalışma gücü kayıp oranına sahip tüm engelli çalışanlar erken emeklilik hakkına sahiptir.

BAĞ-KUR’lu engelli çalışanların erken emeklilik başvurusunda bulunabilmeleri için Vergi İndirimi Belgesi alma zorunlulukları bulunmamaktadır. Bu kişilerin erken emeklilik talebinde bulunması halinde prim borcunun bulunmaması gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), engelli işçi adına emeklilik bildirimi yapmamaktadır. Erken emeklilik için Kanunda verilen süre dolduğunda, engelli sigortalı zorla emekli edilmemektedir. Bu sebeple emeklilik için sigortalıların  SGK’ya şahsen başvuru yapması gerekmektedir.

BAĞ-KUR’lular Çalışma Gücü Kayıp Oranına göre;
İlk defa sigortalı olduklarında çalışma gücü kaybı oranı %60 ve üzeri olanlar malulen emeklilik haklarını kullanamadıklarından bu sigortalılar engelli erken emekliliğinden yararlanacaklardır. Ayrıca, sonradan malul olduğunu düşünüp, maluliyet başvurusu yapan ancak SGK tarafından malul kararı verilmeyenler de erken emeklilik hakkından yararlanabilir.

Buna göre;

a) %60 ve daha çok olanlar          15 yıl, 3 bin 960 gün  
b) %50 – %59 arası olanlar           16 yıl, 4 bin 320 gün 
c) %40-%49 arası olanlar              18 yıl, 4 bin 680 günde

emeklilik hakkı kazanırlar.

Ferdi Asım Hellaç
Mali Müşavir

Sorunuz varsa, sorunuzu buradan ekleyebilirsiniz. Sorunuz değerlendirildikten sonra en kısa sürede tarafınıza geri bildirim yapılacaktır.

YASAL UYARI : İnternet sitemizde yer alan yazıların tüm hakları saklıdır. Ancak yazar ve site kaynağının aktif linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. YAZILAR AYNEN YAYIMLANAMAZ. Aksi yönde eylemler hakkında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundaki tazminat ve ceza hükümlerinin uygulanması için hukuki süreçler başlatılacaktır.