Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
rajibraj

Erken emekli olmanın yolları

  • 215 21 Ekim 2023, 09:22

Emeklilik hakkı kazanmak için mevcut mevzuatımıza göre birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar topluca yerine getirildiğinde ve kuruma yazılı olarak başvuruda bulunulduğunda emeklilik hakkı kazanılmış oluyor. Bu şartlar genel olarak yaş, sigortalılık süresi ve prim gün sayısı şartlarıdır.  Ancak  emeklilik yaşını geri çekmek mümkün. Çalışan olarak, sosyal güvenlik mevzuatımızda yer alan ve pek bilinmeyen bazı fırsatlardan yararlanarak erken emekli olma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bu yazımızda erken emeklilik için yedi önemli fırsatı ele alacağız.

İşte bu yedi önemli fırsat;

1) Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkânı bulunmaktadır. Bu imkân 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırmaktadır. Böyle yaşı ve yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabilmektedir. Burada tek şart, annenin borçlanacağı çocuklarının sigortalı olunan tarihten sonra dünyaya gelmiş olmasıdır.

2) 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabilmektedir. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde de 60’tan başlamaktadır. Bu imkân 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerlidir. Sonrasında sigorta olanlar için ise prim şartı 4500’e, yıl şartı da 25’e çıkmaktadır.

3) Erkeklerde askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkânı vermektedir. Sigortalılıktan önce askerliğini yapanlar bu süreyi borçlanarak 1 yıl erken emekli olabilmektedir.

4) Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabilmektedir. Burada 1800 gün prim yetmektedir.

5) Engelli çalışanlar en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabilmektedir. Bu şekilde emekli olanların alacakları emekli maaşı normal emekli maaşı ile aynıdır.

6) Fiili Hizmet Süresi Zammı avantajı ile belli mesleklerde çalışanların sigorta sürelerine belli oranda gün eklenmekte, işe giriş geriye çekilmektedir.

7) Başkalarının bakımına muhtaç derecede çocuğu bulunan annelerin 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine eklenmektedir. Bu süre yaş şartından da düşülmektedir.


Ferdi Asım Hellaç
Mali Müşavir

Sorunuz varsa, sorunuzu buradan ekleyebilirsiniz. Sorunuz değerlendirildikten sonra en kısa sürede tarafınıza geri bildirim yapılacaktır.

Online danışmanlık hizmeti satın almak istiyorsanız buraya tıklayınız veya daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

YASAL UYARI : İnternet sitemizde yer alan yazıların tüm hakları saklıdır. Ancak yazar ve site kaynağının aktif linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. YAZILAR AYNEN YAYIMLANAMAZ. Aksi yönde eylemler hakkında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundaki tazminat ve ceza hükümlerinin uygulanması için hukuki süreçler başlatılacaktır.