Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
rajibraj

Genç girişimci Bağ-Kur desteği başvuru süreci

  • 22252 10 Haziran 2022, 21:58

18-29 yaş arası genç girişimciler için Gelir Vergisi Genel Tebliği  (Seri No:292)nde yer alan şartları sağlayanlar için mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlar 5510/4b kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişiler teşvikten yararlandırılır.

Teşvikten yararlanmak için öncelikle bağlı olduğunuz vergi dairenize dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Vergi dairesinden alınan yazı ile birlikte SGK'ya dilekçe ile ve dilekçe ekine vergi dairesinden aldığınız genç girişimci onay yazısı ve vergi levhasını da ekleyerek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. SGK tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra genç girişimci Bağ-Kur desteğinizin onaylanması halinde 1 yıl süreyle sınırlı olmak üzere Bağ-Kur primleriniz Hazine tarafından karşılanacaktır.

Bağ-Kurluların primlerini düzenli ödemeleri halinde en düşük Bağ-Kur primi 2024 yılı itibarıyla 5.900,70 TL'dir. 1 yıllık Bağ-Kur primi tutarı ise 70.808,40 TL'dir. Genç girişimcilerin 1 yıl süreyle sınırlı olarak Hazinece karşılanan primleri genç girişimcilere sağlanan önemli bir destektir.

Dilekçe örnekleri;

1- Vergi dairesi genç girişimci onayı için verilecek dilekçe örneği,

2- Vergi dairesinin verdiği genç girişimci onay yazısı örneği,

3- Genç girişimci tarafından Bağ-Kur muafiyeti için SGK'ya verilecek dilekçe örneği

Not: Genç girişimci yazısını interaktif vergi dairesi üzerinden de talep edebilirsiniz. E-devlet şifrenizle interaktif vergi dairesine buradan giriş yaparak ilgili süreçleri takip ederek  genç girişimci şartlarını taşıyıp taşımadığınızı belirten yazı talebinde bulunabilirsiniz.

Genç girişimcilere sağlanan gelir vergisi kazanç istisnası hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayınız.

Ferdi Asım Hellaç
Mali Müşavir

Sorunuz varsa, sorunuzu buradan ekleyebilirsiniz. Sorunuz değerlendirildikten sonra en kısa sürede tarafınıza geri bildirim yapılacaktır.

Online danışmanlık hizmeti satın almak istiyorsanız buraya tıklayınız veya daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.

YASAL UYARI : İnternet sitemizde yer alan yazıların tüm hakları saklıdır. Ancak yazar ve site kaynağının aktif linkine yer verilerek alıntı yapılabilir. YAZILAR AYNEN YAYIMLANAMAZ. Aksi yönde eylemler hakkında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunundaki tazminat ve ceza hükümlerinin uygulanması için hukuki süreçler başlatılacaktır.